czwartek, 31 października 2013

Szczęśliwych Halloween

Każdego roku nocą 31 października w wielu krajach obchodzone jest święto o nazwie Halloween. Jego głównymi symbolami są duchy, wampiry, trupy, czarownice, zoombie i oczywiście świecąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami. Jednym ze zwyczaj tego święta jest przebieranie się za potwory. Innym jest zabawa cukierek albo psikus. Dzieci chodzą z torbami po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. Kolejną tradycją jest zabawa polegająca na przeskakiwaniu przez dwanaście świeczek, które są rozstawione w kole na ziemi. Te które nie zgasną oznaczają szczęśliwe miesiące w kolejnym roku. Następna zabawa Halloweenowa polega na zjadaniu owoców i ciastek wiszących na nitkach bez pomocy rąk.

Chciałam Wam w skrócie przybliżyć dzisiejsze święto. Może ktoś o nim jeszcze nie słyszał. choć wątpię, bo należy ono do najpopularniejszych. 

Na blogu trwają trzy konkursy związane z tym świętem: 
-Konkurs na zrobienie projektu w Stardesign (KLIK)
- Konkurs na zrobienie w paincie Halloweenowego symbolu (KLIK)
-Halloween'owa twarz (KLIK)

Dzisiaj odbędą się kolejne konkursy, zabawy związku z tym świętem?!

Czy ktoś z Was obchodzi to święto? Jeśli tak to może ktoś z Was ma jakieś ciekawe wspomnienia?

31 komentarzy:

 1. Ją nie odchodzę, ale na pewno będę uczestniczyć w zabawach:)

  Klamar33

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie ;p Ja się dzisiaj do szkoły przebieram, kto się przebierze to nie będzie pytany, może jakąś fotkę wam pokażę ;p
  A tak, w ogóle to nie listopada tylko października :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda że nie ma już tego 31 listopada bo wtedy już będzie sie powoli kończył pierwszy semetr szkolny... . :D

   Usuń
 3. Ja także nie obchodzę tego święta. Ale będę uczestniczyła w zabawach.


  Edka2929

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie o chodzę tego święta, ale fajnie że będą konkursy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dzisiaj ide z kol. Zebrac cukierki xd fajnie ze bd konkirsy ale mnoe niebedzie :/
  Pikaczu67

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie obchodzę tego, bo chyba jestem już nawet na to za stara :p A tak poważnie to Polska przejmuje zbyt wiele świąt od innych krajów, państw. Traci przez to właśnie polska kultura, bo zatraca się. A szkoda, bo Polska ma bardzo bogatą i ciekawą kulturę. Poza tym, mam wrażenie, że to święto jakoś do Polski nie pasuje, bo przynajmniej w moim województwie większość ludzi jest złośliwych, gderliwych i wątpię by ot tak rozdawali cukierki. Wyjdą z założenia, że szkoda pieniędzy na rozdawanie darmowych cukierków.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie obchodzę tego święta jakoś nigdy nie chciało mi się chodzić po domach i żebrać o cukierki :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie obchodzę. Dużo ludzi nie wie skąd wzięło się Halloween. Skąd są te stroje, dlaczego akurat dynie, i u nas dziwnie brzmiące 'cukierek albo psikus'. Opis Halloween z wikipedii raczej za dużo nie mówi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie obchodzę w życiu realnym ale w grach zawsze jestem zadowolona jak robią jakieś konkursy czy inne takie :D My mamy andrzejki i wszystkich świętych powinno nam wystarczyć ^^

  adzik225

  OdpowiedzUsuń
 10. Święta jako takiego nie obchodzę, lecz lubię wycinać dynie i przebrać się tylko do zdjęcia xD

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli już to "szczęśliwego", a nie "szczęśliwych", jak to w ogóle brzmi?! I zamiast Halloween, napisałabyś lepiej o polskich tradycjach, takich jak "Dziady", a nie przyciągniętych z Zachodu. Ja tego nie obchodzę i nigdy nie będę obchodziła, a wszystkie dzieciaki które do mnie dziś przyjdą z hasłem "cukierek albo psikus" odeślę po długim wykładzie, na pewno bez cukierków...Trzymając się swoich przekonań, nie będę brała udziału w konkursach, będę konsekwentna.
  joy2189

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja niby nie obchodzę Halloween, ale zawsze wycinam dynie, zgaszam światło w pokoju i zapalam świeczki. Lubię ten klimacik.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ojoj stare dobre czasy, moja rodzina zawsze obchodzi Halloween < 33 jedyne święto z którego mozna się pośmiać i wystraszyć ;D

  OdpowiedzUsuń
 15. nie obchodzę święta, ale lubię klimat i bawię się ponieważ to jedyny dzień, w którym można się bawić, chodzić i zbierać cuxy ;P nie czcze w tedy niczego.. nie oto chodzi! mi chodzi o zabawę z przyjaciółmi ;>

  princessa144

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja chciałem obchodzić to święto 2 lata temu, ale wtedy moja mama się zbulwersowała. Teraz zdaję sobie sprawę że jako człowiek wierzący nie powinienem. Lubię oglądać takie halloweenowe filmy, mogę obchodzić to na stardoll, ale w realu nie mam zamiaru się przebierać. Mieszkam w małej wsi, moje 4 koleżanki mają zamiar się przebierać i chodzić po domach. Wg mnie to trochę błaźniące, tym bardziej że nie wiedzą co to za święto, a chcą tylko 'wysępić' cukierki... Starzy ludzi nie znają tej tradycji, i to oni mogą robić psikusy. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak jak Princessa144 uwielbiam klimat Halloween... Niestety jestem trochę za stara na zbieranie cukierków i bardzo żałuję, że ta "chamerykańska" tradycja od stosunkowo niedawna zaczyna nabierać rozmachu. Joy napisała: "[...] I zamiast Halloween, napisałabyś lepiej o polskich tradycjach, takich jak "Dziady..." - na fajnie, ale Dziadów nie ma od dawna, tradycja zanikła przez katolików (w końcu to święto pogańskie). Tak, dawaj wykłady - wszyscy będą jedynie się z Ciebie nabijać, nic tym nie zyskasz. Co do stardoll - przebrałam się i zrobiłam pokój w stylu Halloween. Jak dla mnie to świetna zabawa, zazdroszczę dzieciakom xd.
  TakaFaza ♥

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja nie obchodzę haloween ale uważam że to fajne święto

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie obchodzę Halloween, bo to pogańskie święto, cieszę się, że w Polce nie jest ono tak popularne jak w i innych krajach. Mamy inne, swoje tradycje, które według mnie są dużo lepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tegoroczny sposób obchodzenia u mnie był super- dzień dyrektorski i wolne cały dzień! Także mogłam przygotować wystrój pokoju na przyjęcie gości.

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem wierząca i nie powinnam obchodzić tego święta. To jest przecież czczenie kultury śmierci , nawet jeśli jest to tylko niewinne wycięcie jakiejś miny w dyni. Te święto ośmiesza wartość życia duchowego, wzywając do zabawy właśnie w tedy, kiedy chrześcijanie wspominają pamięć bliskich zmarłych.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie wiem co sądzić o tym święcie, lubię te klimaty i dla mnie jest ciekawe, jak większość obchodzę je tylko w grze, może też dlatego że nie chce mi się przebierać w realu i chodzić po cukierki w zimny wieczór.
  Ostatnio gadałam z panią od Angielskiego, że Halloween nie jest pogańskim świętem. Tak, dzisiaj jest największe święto satanistów, ale co ma piernik do wiatraka ( znaczy, co nas obchodzi ich święto, skoro tylko zbieramy cukierki). Nauczycielka powiedziała także, że to jest katolickie święto ( wywodzi się od " Wigilii wszystkich świętych". Jak to pogańskie święto, to w takim razie każdy Anglik jest poganinem?
  Zaś z drugiej strony gadałam inaczej o tym z panią od religii i też inaczej na to patrzę.
  Jestem więc obustronna, będę uczestniczyła w zabawach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Obchodzę to święto, jadę do koleżanki na przedmieścia i zabieramy jej młodszą siostrę i koleżanki na obchód po domach. W tym roku byłam wampirem. Zauważyłam że z roku na rok coraz więcej ludzi przygotowuje się na te święta, kupuje cukierki, wystawia dynie. Świetnie się bawiłam, dzieciaki też. Odmrożone palce były tego warte xD

  JuliaWie

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o pisanie nicku osobom, które nie mają go podanego w nazwie na bloggerze